...............

Očima Popelky

24. dubna 2014 v 12:13 | Ainree |  Ostatní tvorba
Dostali jsme za úkol vybrat si pohádku a napsat z ní úryvek z pohledu některé postavy. Já si vybrala Popelku...Dneska je nejsmutnější den mého života. Tatínek už je v nebi s maminkou, ale mě zanechal tady s nimi. Ještě ani nebyla rakev zahrnutá zemí a už mě vyhnaly z mého pokoje, kde jsem spávala celý život do temné komory na půdě. Dora teď bude z mého okna koukat na strom, který mi pro radost zasadil k desátým narozeninám, to Dora teď bude líhat v polštářích, které mi láskyplnou rukou ušila maminka. To Dora je tu teď dcerou a já jsem jen služka.
Ano, řekla mi, že jestli se mi to nelíbí, mohu odejít, alespoň tu nebudu zbůhdarma chleba ujídat. Ale copak jsem mohla? Opustit svůj domov, tatínka a maminku? Kdo by nosil čerstvé květiny na jejich hrob, kdybych odešla?

... Ach ne, další ráno. Dříve jsem vítala ráno úsměvem, ale od té doby, co princ vyhlásil ples, se nemohu ubránit slzám. Ještě se nestihlo ani rozednít, přesto už musím rychle vymést krby, dát péct chleba, vyprat prádlo a pak až dlouho do noci pobíhat mezi švadlenami, krajkářkami, kloboučnicemi, vyšívačkami a podávat tu nitě, tu pentle, tu perly. Až pozdě v noci se vysílená uložím, jen abych o chvíli později otevřela oči do dalšího dne, který bude ještě horší než ten předchozí.
Zítra už je první ples, tak ráda bych se na něj alespoň oknem podívala. Dala bych si pozor, aby mě nikdo neviděl. Snad bude Dora zítra dobře naladěná a bude spokojená s plesovými šaty, třeba by se pak přimluvila u ní, abych se mohla na chviličku podívat…

... Jsem hloupá, hloupá! Jako bych ji neznala! Nenávidím mě a to se nikdy nezmění! Nepůjdu se podívat na ples a ani si nebudu moc konečně odpočinout. Místo toho budu přebírat hrách a čočku, jako trest za mou opovážlivost, domýšlivost a pýchu.
Ale, co se to hýbe za oknem? To jsou přece moji holoubci, jediní přátelé, kteří mi zůstali. Oni m pomohou! Teď už bych se mohla vyplížit podívat se na ples, ale nemohu. Měla pravdu, přitom, jak jsem oblečená, by se mě lidé akorát polekali…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 12:05 | Reagovat

Psát z pohledu postavy z pohádky, kde fungují jednoduché archetypy, mi přijde jako snadná a hravá záležitost :)

2 Ainree Ainree | Web | 27. dubna 2014 v 12:16 | Reagovat

Jj, těžké mi to nepřišlo, ale zajímavé ano. Samotnou by mě to u klasické pohádky nikdy nenapadlo... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama